Odżywianie

Bardzo ważne w prawidłowym rozwoju młodego organizmu uprawiającego sport jest prawidłowa dieta a w szczególności dzieci uprawiających sport (piłkę nożną). Sprawność nasza zależy nie tylko od ćwiczeń, ale także od odżywiania. Chcąc utrzymać organizm w dobrej kondycji, należy zapamiętać, że wszelka energia, jaką dysponujemy pochodzi z tego co zjemy.

W wyniku trawienia, pokarm rozpada się na proste cząsteczki, które dopiero teraz mogą być przyswajalne przez organizm i wraz z krwią transportowane są do wszystkich komórek ciała. Komórki ciała magazynują energie, którą wykorzystujemy np. do pracy mięśniowej związanej z ruchem.

Kilka głównych zasad odżywiania piłkarza:

1. Pij dużo wody, unikaj zaś napojów barwionych i gazowanych - oranżada, pepsi itp.

2. Żadnych chipsów!! coli!! ani alkoholu!!

3. Jedz dużo surowych warzyw i owoców: szczególnie banany.

4. Im mniej przetworzone jedzenie tym lepiej, tak wiec zachowajmy kolejność:

surowe-> gotowane -> grillowane-> smażone.

6. Ostatni posiłek jedz około 3 godziny przed meczem/treningiem - pół godziny przed meczem zjedz banana.

7. Nie jedz tuż przed snem, żołądek chce iść spać, nie męcz go wtedy, zachowaj dwugodzinną głodówkę przed snem.

Wiadomości (utwórz nową)